ورود مسکن به بورس

همان‌طور که می‌دانید مدت زمانی است که بحث بورس مسکن به شدت مورد توجه قرار گرفته است که در واقع مرتبط با صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان است.

لازم به ذکر است این مبحث با موضوع بورس املاک و مستغلات که مربوط به فروش دارایی‌های مازاد شرکت‌های دولتی است، متفاوت است.

در بورس املاک و مستغلات که طبق گفته ها تا روزهای آتی تشکیل می‌شود، سازمان‌هایی مثل بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید، ستاد فرمان امام (ره)، تأمین اجتماعی و دانشگاه آزاد اعلام آمادگی کرده‌اند تا املاک خود را در این بورس قرار دهند.

فروش املاک مازاد دولتی در بورس املاک و مستغلات

در راستای قانون رفع موانع تولید این عرضه املاک انجام می‌شود.

بر طبق این قانون شرکت‌های دولتی تنها تا پایان سال فرصت دارند تا تمامی دارایی‌ها و املاک مازاد خود را به فروش برسانند.

در غیر این صورت باید با مالیات‌های سنگینی مواجه شوند. شواهد حاکی از آن است که بیشتر بانک‌ها تلاش دارد تا دارایی‌های غیرمولد خود را به پول نقد تبدیل نمایند.

اما صندوق های زمین و ساختمان یا همان چیزی که تحت عنوان بورس مسکن اطلاق می‌شود، موضوعی متفاوت است.

به طور ساده می‌توان گفت این طرح به عرضه پروژه‌های ساختمانی و حمل و نقل در بازار سهام می‌پردازد.

البته این فرایند هنوز وارد مرحله اجرایی نشده است و آیین نامه آن نیاز به اصلاح دارد. این طرح که با همفکری وزارت راه و شهرسازی با سازمان بورس در حال تهیه است، قرار است تا با ارائه و واگذاری برگه‌های سهام به متقاضیان، نقدینگی خود را تأمین نماید.

مدل اجرای پروژه به این شکل است که به ازای هر متر مربع، یک سهم به آن تعلق می‌گیرد. اگر یک آپارتمان معادل ۵۰۰ برگه سهام باشد و فردی تمام این سهام را خریداری کرده باشد، در پایان پروژه مالک واحد خواهد بود.

اتفاقات جدید در راستای اجرایی شدن بورس مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی در این باره می‌گوید: در بحث ارتباط بین بازار مسکن و بورس بزودی سه اتفاق جدید رخ خواهد داد. صندوق‌های زمین و ساختمان، یونیت‌های متعلق به پروژه‌های انبوه مسکن و ورود اکثر مصالح ساختمانی به بورس و همین طور اختصاص تابلوی اختصاصی حوزه مسکن و ساختمان از جمله موضوعات جدیدی است که بزودی در بورس کالا اجرایی خواهد شد.
بخش‌های اول و دوم این اتفاقات، می‌تواند نقش موثری در ایجاد فضای پایدار در سرمایه‌های خرد اقتصاد ایفا نماید چراکه بازار مسکن همواره از بازارهای بسیار مطمئن و بلندمدت بوده است.

پای صحبت موافقان و مخالفان بورس مسکن

کارشناسان معتقدند که هر مکانیزم و راه حلی که سبب شود نقدینگی در حوزه ساخت و ساز افزایش یابد، می‌تواند راهگشا و مفید باشد. اما بسیاری از کارشناسان نیز نسبت به بنگاه‌داری بانک‌ها هشدار داده‌اند و تاکید کردند که اگر بورس مسکن واقعاً بخواهد موفق باشد باید یک بستر کاملاً رقابتی و اقتصادی برای فعالیت همه فعالان عرصه ساخت و ساز فراهم کند. در بخش دیگری از ماجرا گروهی از کارشناسان معتقدند که ورود سنگین تقاضای سرمایه‌گذاری به بازار مسکن، زمینه‌ساز افزایش قیمت در سال‌های اخیر شده و بدون شک حضور بخش مسکن در بورس، افزایش قیمت هر متر مربع واحد مسکونی را تشدید خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *