کارگزاری های بورسی با درآمد میلیاردی کدامند؟

کارگزاری های بورسی با درآمد میلیاردی کدامند؟

کارگزاری های بورسی با درآمد میلیاردی کدامند؟ مفید و آگاه پیشگام هستند.

در بازار بورس خریدار و فروشنده نیاز به یک واسطه دارند که کارگزاران این نقش را ایفا می‌کنند.

کارگزاران برای فروشنده یک خریدار و برای خریدار یک فروشنده پیدا می‌کنند و به انجام معاملات کمک می‌کنند. آن‌ها در واقع تلاش دارند تا عرضه و تقاضا را مطابقت دهند. لازم به ذکر است که خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی صرفاً از طریق کارگزاری‌ها انجام می‌شود و این موضوع سبب می‌شود تا اطلاعات شفافی از تعداد خریدار و فروشنده، تعداد سهام و … در دسترس همگان قرار گیرد و از این بابت کارگزاری‌ها درآمدهایی تحت عنوان کارمزد معاملات دارند که توسط سهامداران به آن‌ها پرداخت می‌شود.

این کارمزدهای معاملاتی از مهم‌ترین منابع درآمدی هستند که کارگزاران کسب می‌کنند.

این کارمزدها ارتباط بسیاری با حجم و ارزش معاملات دارد. طبیعتاً هر چقدر ارزش این معاملات بالاتر باشد و به لحاظ تعدادی نیز بیشتر باشد، سود بیشتری نصیب آن‌ها می‌شود.

همچنین کارگزاری‌ها در بورس تهران درآمدهای متنوع دیگری هم دارند که از جمله می‌توان به مواردی مثل کارمزد دریافتی ناشی از معاملات از بورس کالا، فلزات، انرژی و کشاورزی، درآمد ناشی از عرضه سهام اولیه در تابلوی بورس، پذیره‌نویسی سهام، درآمد ناشی از ارائه خدمات مشاوره سهام، سبدگردانی و پرتفوگردانی برای مشتریان حقیقی و حقوقی، درآمد ناشی از مشاوره عرضه و درج شرکت جدیدالورود به بورس و… اشاره کرد.

بررسی درآمد کارگزاری‌ها از معاملات بورس نشان می‌دهد که درآمد بسیاری نصیب آن‌ها شده است.

کارگزاری مفید طبق آمار به دست آمده در خردادماه توانسته درآمد روزانه ۱۸ میلیارد و ۲۵۸ میلیون تومانی را کسب نماید که در حدود ۵۶۶ میلیارد تومان در یک ماه است. بر اساس گزارش سازمان بورس از عملکرد کارگزاری‌ها، دو کارگزاری مفید و آگاه به ترتیب با ۲۱٫۷ و ۱۳٫۸ درصد بیشترین سهم کل معاملات بورس را به خود اختصاص داده‌اند.

گزارش خرداد ماه سازمان بورس

به تازگی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران گزارشی را در مورد خلاصه معاملات خرداد ماه کارگزاری‌های مختلف را ارائه کرده است که البته نسبت به دفعات گذشته با تأخیر اعلام شده است. بر اساس این گزارش در خردادماه مجموع ارزش معاملات انجام شده توسط کارگزاری‌ها (خرید و فروش) حدود ۳۴۴ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با اردیبهشت ماه افتی ۳۱ درصدی داشته است.

کارگزاری مفید و آگاه در این بین توانستند سهم بیشتری از معاملات را کسب کنند. بطوریکه در خرداد ماه، ۲۱٫۷ درصد کل معاملات در کارگزاری مفید و ۱۳٫۸ آن در کارگزاری آگاه انجام شده و دو کارگزاری فارابی و مبین‌سرمایه به ترتیب با ۳٫۵ و ۳٫۲۵ درصد رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.

این در حالی است که در اردیبهشت ماه سهم کارگزاری مفید و آگاه از کل معاملات بورس به ترتیب ۱۹٫۵ و ۱۲٫۵ درصد بود. موضوعی که نشان می‌دهد طی یک ماه اخیر این دو کارگزاری توانسته‌اند سهم بیشتری از معاملات بورس را به خود اختصاص دهند و موفقیت بیشتری را از آن خود کنند.

اقبال عمومی افراد به بازار بورس در سال‌های اخیر

همان‌طور که گفتیم بالا بودن ارزش معاملات در هر کارگزاری سبب می‌شود تا درآمد بیشتری نصیب آن‌ها شود و هر چه معاملات به لحاظ تعدادی نیز بالاتر باشد، مجموع درآمد کارگزاران بیشتر خواهد بود. در سال‌های اخیر افراد زیادی مشتاق شدند تا در بازار بورس به فعالیت بپردازند که این سبب شد تحولات بسیار شگفت‌انگیزی در تعداد و ارزش معاملات بازار پدید آید.

به‌طوری‌که ارزش ۲۱۰۰ هزار میلیاردی معاملات کل بازارها در سال ۹۸ رشد تقریبی ۴۷۰ درصدی را نسبت به سال ۹۲ نشان می‌دهد.

در صورت تمایل به یادگیری اصطلاحات رایج بورس کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *